Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Új Magyar Szó
Anul şi data apariţiei: 17.10.2007
Tematica: legea minorităţilor naţionale
Categoria articolului: ştiri
Titlul articolului: Európa segítségét kérték a kisebbségek
Numărul fotografiilor: 2
Acces online: https://umsz.manna.ro/index.php?menu_id=2101&cikk=16630


 

Frunda György képviselte a romániai magyarságot a Hans-Gert Pöttering és a hazai kisebbségi politikusok közötti találkozón

A kisebbségi törvénytervezet elfogadásának támogatását kérték a romániai nemzeti közösségek képviselői a Hans-Gert Pötteringgel, az Európai Parlament (EP) elnökével folytatott bukaresti találkozón – tájékoztatott tegnap Frunda György. Az RMDSZ szenátora is részt vett azon a zárt ajtók mögötti kerekasztal-beszélgetésen, melyen az európai törvényhozói testület vezetője a romániai kisebbségek képviselőházi frakciójával tárgyalt.

„Hans-Gert Pötteringnek elmondtuk, hogy az alkotmány ugyan jogokat ír elő a kisebbségek számára, ám a megfelelő törvény hiányában ezeknek nehéz érvényt szerezni. Így szükségesnek tartjuk, hogy a parlament mielőbb fogadja el a kisebbségi törvényt” – számolt be az ÚMSZ-nek Aurel Vainer. A zsidó kisebbség képviselője szerint a zárt ajtók mögötti tárgyaláson a frakció több tagja is üdvözölte az RMDSZ törvénytervezetét, és sérelmezte, hogy a dokumentumnak mindeddig nem lehetett érvényt szerezni.

Frunda tájékoztatása szerint az EP elnöke arról biztosította a kisebbségek képviselőit, hogy támogatja az immár egy éve az illetékes szakbizottságban „elfekvő“ jogszabálytervezetnek a parlamentben való mihamarabbi elfogadását.

 „Európa támogatja a kulturális autonómiát”

A találkozón Frunda ismertette a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) történetét és jelenlegi helyzetét. Azt hangsúlyozta, hogy a magyar nyelvű oktatás számára az lenne a legkedvezőbb, ha a Babeş és a Bolyai egyetem két külön intézményként működne a jelenlegi épületek közös használatával.

A szenátor támogatást kért Pötteringtől annak érdekében is, hogy az EP-ben tűzzék napirendre a BBTE ügyét. Tájékoztatása szerint Pöttering azt mondta, hogy ez a kérdés ugyan belügy, de elvi szinten támogatja az anyanyelvű felsőoktatást.

Frunda szorgalmazta azt is, hogy alapvető emberi jogokról készülő uniós egyezményben egyaránt legyen szó a nemzeti kisebbségeket megillető egyéni és kollektív jogokról. A szenátor szerint Pöttering válaszában jelezte: támogatja ezt az elképzelést.

Az EP elnöke az is kijelentette: támogatja a kulturális autonómiát, mint fogalmazott, az Európai Parlament alapelve a kulturális autonómia támogatása. Frunda szerint Pöttering azt mondta: a kulturális autonómia „minden kisebbségnek jár”.

Pöttering erőfeszítéseket kért

A parlament plénuma előtt tartott tegnapi beszédében az EP elnöke egyebek mellett a kisebbségek romániai jelenlétének fontosságát hangsúlyozta, a multikulturalitás értékeit emelte ki. Felszólalásában Pöttering erőfeszítéseket kért Romániától annak érdekében, hogy valamennyi kisebbséget – így például a roma közösséget – integrálja. Emellett a „tolerancia példájaként” említette a kolozsvári Babeş-Bolyai Egyetemet.

Tegnapi sajtótájékoztatóján az RMDSZ elnöke értékelte Hans-Gert Pöttering felszólalásának a kisebbségekre és a multikulturalizmusra vonatkozó gondolatait. Markó Béla szerint különösen fontos, hogy az EP-elnök az országot érintő olyan prioritások mellett, mint a korrupcióellenes harc, az igazságügyi reform, az energetikai iparban és mezőgazdaságban felmerülő gondok, alaposan részletezte a Romániában élő kisebbségek és a multikulturalizmus problémáját is.

Hans-Gert Pöttering tegnap a parlamenti frakciók vezetőivel is találkozott. Ezen a megbeszélésen az Európai Parlament elnöke a novemberi EP-választások fontosságát emelte ki.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.